Hirudoterapie

Hirudoterapie


Metoda prověřená staletími. Přikládání pijavice lékařské – hirudo medicinalis.

Využívá se nejen mezi léčiteli a terapeuty, ale čím dál více mezi lékaři, především v rekonstrukční chirurgii, estetické medicíně a dalších oborech lékařství. Čím dál více výzkumů se zabývá působení pijavic a analýzou účinných látek, jež vypouštějí do svého hostitele, což se bude s úspěchem využívat v budoucnu také při léčbě pohybového aparátu. Pijavky mají však nejen léčebný účinek, ale i preventivní a detoxikační .

Co pijavka dává do těla za látky ?

Vypouští do těla hostitele hirudin, látku podobnou heparinu, ale také kalin, analgetika, vasodilatancia, látky s antibiotickými i antivirotickými účinky, acetylcholin a spoustu dalších látek majících léčebný účinek. Těchto léčebných látek pijavka produkuje více jak 100!

Hirudoterapie je vhodná jako doplněk léčby i jako léčba samotná při nejrůznějších zdravotních potížích. Pijavky se mohou přikládat více způsoby. Mimořádně důležitá je spolupráce klienta, bez jeho odpovědného přístupu bude jakákoliv snaha marná.

Jak léčba probíhá

Pijavky se přikládají na tělo, dle určitého schématu a u každého problému je přiložení jiné. Při jednom sezení se přikládá 1 až 12 pijavek.

Před léčbou pijavkami není vhodné kouřit, pít alkohol, používat jakékoliv krémy, deodoranty, parfémy, parfémované sprchové gely či mýdla. Pijavky se pak nemusí přisát. Důležité je aby klient byl dobře zavodněn, také po samotné terapii je nutné, aby léčená osobo přijímala dostatečné množství tekutin.

Délka léčebného sezení je různá, obvykle 30 – 120 min. Po napití se pijavka sama pustí, ranky pak mohou následně ještě 3 – 24 hodin krvácet. Klientovi se ranka zafixuje do doby než přestane krvácet, pak je vhodné nechat ranku volně. Ranka někdy dost svědí – neškrábat. Doporučím na svědění masti . Pijavka je na jedno použití a pijavky si odnášíte domů ve své sklenici.